Čo znamená francúzske fraternité (bratstvo)

Autor: Martina Guzová | 9.6.2013 o 16:01 | (upravené 3.7.2013 o 12:18) Karma článku: 6,91 | Prečítané:  194x

Začínam tento blog o Francúzsku a Francúzoch z pohľadu slovenskej mladej ženy. Verím, že bude zaujímavým čítaním pre tých, ktorí uvažujú, že túto krajinu navštívia (plánujem napísať o miestach, ktoré rozhodne stoja za návštevu), pre tých, ktorí Francúzsko už poznajú a radi by sa dozvedeli viac a i pre tých, ktorí v ňom žijú a budú si môcť porovnať svoje dojmy s mojimi. A aby to nebolo len o čítaní, tak občas sa podelím s receptom francúzskej kuchyne, ktorý dokážete pripraviť zo surovín aj na Slovensku.

La Loire - posledná divoká rieka v EurópeLa Loire - posledná divoká rieka v EurópeMartina Guzová

 

Francúzsko som prvýkrát navštívila v roku 2000. Bola to láska na prvý pohľad a netrvalo dlho, aby som sa sem presťahovala. Mojím novým domovom sa stalo údolie rieky Loiry, nazývané aj údolie kráľov, o ktorom Balzac povedal, že má osobitý pôvab a najkrajšiu oblohu nad hlavou. Historické zámky, krásne záhrady, čarovné mestečká a pokojný francúzsky vidiek sa stali mojími spoločníkmi.

Keď sa človek stane expatom, začne vnímať inak aj svoju vlasť. Zrazu si uvedomí, koľko je doma krásnych vecí, dobrých ľudí, ale aj čo všetko nefunguje a mohlo by fungovať. Vo Francúzsku mi už pre rokmi učaroval spôsob komunikácie medzi ľuďmi - aj keď sa nepoznajú, prehodia spolu pár slov, usmejú sa na seba. Áno, je to presne ten úsmev, ktorý robí tak veľa. Je to také zložité praktizovať aj na Slovensku? Keď sa tam vraciam, vidím ho už trochu viac, ale stále to nie je ono.

Francúzi sa na seba usmievajú a sú zdvorilí. Nešetria slovami „ďakujem", „prosím". „prepáčte" a „pardon." Tá komunikácia a spôsob, akým konverzujú, je podľa mňa základom jedného z troch slov, ktoré tvoria tunajšiu republiku: „liberté - egalité - fraternité." Fraternité alebo bratstvo znamená akúsi solidaritu, ktorú som vo Francúzsku vždy cítila a to nielen pri štrajkoch, ale aj v bežnom živote.

Ľudia žijú viac spolu - priatelia sa napríklad veľmi často stretávajú v bytoch alebo domoch, nie v reštauráciách. Samozrejme, hrá tu úlohu aj finančná stránka veci, ale je v tom aj komunikačný faktor - lepšie sa tak môžu porozprávať, aj keď niekedy máte pocit, že každý sa chce rozprávať s každým a potom neviete, koho máte počúvať. Pri týchto náštevách sa zvyčajne zíde 7-8 ľudí. To ale neznamená, že hostiteľ(ka) varí pre všetkých sám(a), zvlášť pri francúzskom štýle stolovania s minimálne piatimi chodmi. Úlohy sa vždy vopred rozdelia, jeden prinesie dezert, druhý syr, tretí víno  a pod. To je tiež druh solidarity.

Mám pocit, že ľudia všeobecne nemajú problém otvoriť dvere svojho príbytku, viac si cenia príjemne strávený večer v dobrej spoločnosti, ako zúrivé nakupovanie najnovšej techniky do domácnosti a potom chvíle strávené osamote. Vo Francúzsku dobre funguje aj výmena bytu alebo domu na dovolenku. Napríklad rodina z Bretónska chce spoznať Alpy a alpská rodina túži po Bretónsku, vymenia si dom na týždeň a je to, obe strany sú spokojné.

V nedeľu národ oddychuje - supermarkety sú zatvorené, ľudia sa venujú rodinám, priateľom. Sú doma alebo v prírode, nie v obchodných centrách. Je to prejav solidarity so zamestancami supermarketov.

O slobode a rovnosti si zafilozofujeme nabudúce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?