Liberté alebo sloboda po francúzsky

Autor: Martina Guzová | 3.7.2013 o 17:30 | Karma článku: 6,16 | Prečítané:  549x

Keď sa povie sloboda, človek si predstaví množstvo vecí. Pred chvíľou som sa vrátila z prechádzky pri Loire, kde som videla labute, ako si voľne plávajú v rieke, niektoré vzlietnu a presunú sa ďalej, iné zostanú pri brehu. Sú slobodné, netrápia sa nad zajtrajškom, rieka im patrí do tej miery, do akej ju potrebujú k životu. Okrem labutí sa na Loire vyskytujú kačky, husi, kormorány, čajky a symbol tohto kraja – volavka popolavá. Všetky vtáky si žijú svoj život na rieke v harmónii  - aspoň som nikdy nevidela, žeby kačky odháňali labute alebo kormorány ovládli jednu časť rieky. Sú to slobodné tvory a ako také svoju slobodu nezneužívajú.

Štrajk učiteľov. Orléans, september 2011.Štrajk učiteľov. Orléans, september 2011.Martina Guzová

 

Toto je samozrejme idylický obraz slobody, chcem písať o slobode ako devíze francúzskej republiky. Liberté znamená, že človek môže slobodne robiť všetko tak, aby neublížil druhému. Je to tzv. recipročná etika: Nerob to, čo nechceš, aby iný robil Tebe. Prejavuje sa vo Francúzsku inak ako na Slovensku? Môžeme hovoriť o slobode individuálnej, o slobode zhromažďovania sa, o slobode náboženstva atď. Môžeme hovoriť aj o histórii slobody vo Francúzsku, ktorá je diametrálne odlišná od tej slovenskej. Francúzsko je jedna z najstaršich demokracií sveta, sloboda tu teda má dlhú tradíciu. Samozrejme, po niekoľkých rokoch života v tejto krajine človek vidí, že ani v takej starej demokracii to nie je ideálne a to, čo naoko vyzerá slobodne, až také slobodné nie je. Vyzdvihla by som ale jednoznačne slobodu prejavu a zhromažďovania sa. Ak francúzsky novinár napíše niečo, čo sa nepáči vláde, nemusí sa obávať, že ho budú prenasledovať, vypočúvať alebo inak ohrozovať. Na druhej strane keď si zapneme nemenovanú televíznu stanicu (súkromnú), zistíme, že jej vysielanie nie je úplne slobodné, pretože je dosť ovplyvnené jednou politickou stranou (platilo to hlavne za vlády minulého prezidenta). Našťastie je ale televíznych staníc viac a človek si môže slobodne vybrať, ktorú bude pozerať. Sloboda zhromažďovania sa najviac prejavuje v práci odborov, ktoré organizujú manifestácie, štrajky a iné protestné akcie, ktorými je Francúzsko známe. Podľa mňa je toto vyspelá slobodná občianska spoločnosť - ak firma prepúšťa bez udania dôvodu, ak platy určitej profesie nestúpli už niekoľko rokov alebo ak nie je národ spokojný so zákonom, ktorý sa parlament chystá schváliť, ide sa do ulíc. Ľudia sa tu neboja vyjadriť protest, vedia sa veľmi rýchlo zorganizovať. Aj keď nie vždy. Občas sa tu dejú veci, ktorým úplne nerozumiem (a ani sami Francúzi). Niekoľko dní po schválení zákona o homosexuálnych manželstvách bola v Paríži veľká demonštrácia odporcov zákona. Všetci, ktorí tam boli, museli vedieť, že je už neskoro, že nič nedosiahnu. Zhodou okolností som sa večer ocitla vo vlaku s niektorými demonštrantmi, ktorí sa vracali domov a všetci boli nadšení. Napäto sledovali na mobiloch správy o počte demonštrujúcich. Poviete si, áno, majú to v krvi, už od Francúzskej revolúcie. Iste, história tu hrá rolu. Ja len dúfam, že Slovensku nebude trvať sto rokov, než sa stane skutočnou občianskou spoločnosťou...

A ešte poznámka k tomu zhromažďovaniu - Francúzi milujú asociácie. V každom mestečku nájdete klub tanca, turistiky, športu či ochrany túlavých mačiek. Tento rok som bola členkou až troch klubov: spoločenských tancov, fitnessu a konverzácie v cudzích jazykoch. V septembri zaplatíte členské a potom sa až do júna stretávate v rámci danej činnosti, ale často sa organizujú aj špeciálne akcie, ktoré s danou činnosťou až tak nesúvisia. Ide tu o to, aby sa ľudia stretli, porozprávali a, samozrejme, dobre najedli. Tak napríklad náš tanečný klub usporiadal na konci sezóny opekačku barana. Každý priniesol ešte nejakú dobrotu, ktorú sám pripravil a hostina bola hotová. Síce sa netancovalo, ale človek strávil príjemné popoludnie. Francúzi sú skrátka radi spolu, aj keď sa môžu slobodne rozhodnúť, či sa niekde angažovať alebo nie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?