Stretnutie s históriou

Autor: Martina Guzová | 19.10.2013 o 16:44 | (upravené 20.10.2013 o 3:01) Karma článku: 2,60 | Prečítané:  192x

Minulý víkend som sa už po tretíkrát zúčastnila Les Rendez-vous de l'histoire v meste Blois. Jedná sa o trojdňovú akciu, ktorej hlavnou témou (už podľa názvu jasnou) je história. V jednom z najkrajších (pre mňa najkrajšom) meste na Loire sa od roku 1998 raz do roka na tri dni zídu historici, spisovatelia, univerzitní profesori, učitelia a všetci, ktorých história zaujíma, aby si prišli vypočuť zaujímavé prednášky či debaty, pozrieť historické filmy a prelistovať najnovšie publikácie na knižnom veľtrhu, ktorý k akcii neodmysliteľne patrí. Každý rok je téma iná, tento rok to bola vojna, budúci rok to budú Rebeli.

Už od mojej prvej návštevy tohto podujatia ma strhlo nadšenie Francúzov pre históriu. Samozrejme, majú ju bohatú, ale spôsob, akým ju prezentujú a samotná existencia Les Rendez-vous dokazuje, že tento národ je schopný sebareflexie, debaty, v ktorej nie všetky názory sú podobné. Podujate založil bývalý minister kultúry Jack Lang a na každom ročníku sa ukáže minimálne jeden člen vlády. Nejde však o politickú akciu, je to skôr spôsob, akým spopularizovať históriu, poskytnúť priestor na zamyslenie, otázky, debatu. A opäť sme pri komunikácii, ktorú Francúzi milujú. Neraz som bola svedkom rôznej výmeny názorov – od obdivných komentárov na adresu prednášajúceho, cez položenie neobvyklých otázok až po divoký nesúhlas, ktorý daný návštevník vyjadroval nielen rečou, ale aj telom.

Akcia má aj medzinárodný rozmer – často sa na nej objavujú historici zo zahraničia, tento rok v sekcii filmy navštívila Blois česká dokumentaristka Jarmila Buzková s filmom Operácia Antropoid.

Rendez-vous de l’histoire je oslavou intelektu  a súčasne manifestáciou zachovania histórie, oživenia niektorých jej aspektov, ktoré sú aktuálne aj v súčasnosti. Vstup na podujatie je zdarma, organizátormi sú štátne a súkromné inštitúcie. Záujem verejnosti je obrovský – minulý rok som musela čakať v rade na prednášku bývalého ministra zahraničných vecí Huberta Védrina hodinu a pol! Neviem si úplne predstaviť podobnú situáciu na Slovensku. Samozrejme, história týchto dvoch krajín nie je porovnateľná, ale som presvedčená, že Slovensku by historický víkend prospel ako soľ.

http://www.rdv-histoire.com/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?